Kukurydza mielona w diecie zwierząt, jest doskonałym dodatkiem paszowym, który dostarczy witamin i niezbędnych wartości odżywczych. Korzystnie wpływa na przyrost masy u zwierząt, oraz produkty odzwierzęce. W przypadku kukurydzy, ziarno dostarcza między innymi dużą ilość witaminy B. Jest najbardziej kaloryczną paszą, ze wszystkich dostępnych pasz, a dodatkowym atutem, jest zawartość żelaza, sodu i magnezu. To jednak nie główny powód, dla którego hodowcy decydują się na ten dodatek paszowy dla kur. Zawarte w ziarnach karotenoidy sprawiają, że tuszka jak i żółtko jaja kurzego, jest bardziej zabarwione, przez co staje się cenniejszym produktem na sprzedaż.
Rodzaje kukurydzy dla zwierząt. W jakiej formie podawać ziarno kurą?
Ze względu na duże zainteresowanie ziarnem kukurydzy, jest ona powszechnie dostępne, oraz dostosowywana do potrzeb poszczególnych zwierząt. W przypadku kur, najczęściej podaje się mielone ziarno kukurydzy, które doskonale łączy się z podstawowa paszą. Kurą łatwiej jest pobierać ziarno, oraz zmniejsza się ryzyko zadławienia. Jakie są zalety podania ziarna?
Słodki smak kukurydzy sprawia, że zwierzęta chętniej pobierają ziarno. Jest ono bardziej kaloryczne, dlatego zmniejsza się koszt żywienia zwierząt. Zawarta w ziarnach skrobia, jest łatwiej przyswajana, a barwnik poprawia wizualny wygląd jaj i mięsa. Pomimo tak licznych zalet, kukurydza ma jedną, ogromną wadę. Jest podatna na zawilgocenie, dlatego należy odpowiednio ją przechowywać.
Przechowywanie ziarna kukurydzy. Na co zwrócić uwagę, by ziarno nie straciło swoich właściwości oraz się nie zepsuło?
Kukurydza szybko wilgotnieje, a to sprawia, że może pojawić się pleśń. Niezauważona, może doprowadzić do chorób u zwierząt, a nawet ich śmierci. Aby zmniejszyć ryzyko zepsucia się paszy, najlepiej jest, przechowywać ją w specjalnych silosach, które zostały wyposażone w wentylację. W ten sposób, z łatwością usuniemy nadmiar wilgoci, nie doprowadzając do rozwoju pleśni.
Jeśli nie dysponujemy silosami, jedynym odpowiednim miejscem na przechowywanie kukurydzy dla zwierząt będzie płaski magazyn. Powinien być on suchy, mieć możliwość przewietrzenia oraz znajdować się w osłoniętym miejscu. Magazynowana w nim kukurydza, powinna być regularnie mieszana, przekładając ziarno znajdujące się na spodzie, na sam wierzch. Taka czynność, utrudnia rozwojowi pleśni i grzybów.
Należy zwrócić uwagę karmiąc zwierzęta. Pasza powinna być podawana regularnie, zaś niezjedzone resztki natychmiast usunięte. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zwierzę nie zje zepsutego jedzenia.
Stosowanie kukurydzy jako dodatku paszowego, jest korzystne zarówno ze względów oszczędnościowych, jak i jakości, jakiej nie uzyskamy wybierając tańsze, mniej smaczne oraz droższe dodatki. To sprawia, że mielona kukurydza dla kur, cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród doświadczonych hodowców., którzy stawiają na jakość i bezpieczeństwo.